środa, 14 kwietnia 2021

Odszczekuję po raz wtóry

Kiedyś odszczekując po raz pierwszy napisałem tak:
„Onegdaj napisałem tekst pt. Dlaczego religia judeo-chrześcijańska nie poważa przyrody?, wysunąłem w nim hipotezę, że nawet schrystianizowani Słowianie mimo wszystko lepiej traktują przyrodę niż tzw. Zachód, ponieważ ostały się w ich duszach resztki pogańskiego szacunku i sentymentu dla przyrody. Dzisiaj to odszczekuję, myliłem się, jestem naiwny i głupi – nie zostało w Polakach nic z pogaństwa, nienawidzą przyrody, rżną drzewa na potęgę, nie czując z nimi żadnej duchowej więzi. Są chciwi i zaślepieni mamoną. Jedynie kaganiec bezwzględnych przepisów powstrzymywał ich do tej pory przed rzezią drzew – gdy tylko kaganiec został zdjęty, rzucili się z piłami i siekierami na przyrodę jak wściekłe psy.

”Czy dzisiaj napisałbym inaczej? Chciałbym, ale nie mogę, nie potrafię, wiedząc to, co wiem o rabunkowej eksploatacji lasów przez koncern Lasy Państwowe i oglądając takie widoki, jak ten poniżej.

Jedyne co mogę dodać, że zdaję sobie sprawę, że nie wszyscy Polacy są chciwi i/lub nienawidzą drzew. Znam wielu szlachetnych i pełnych poświęcenia obrońców drzewgrup i organizacji, ale ich głos jest wołaniem na puszczy, ginie w przerażającym warkocie pił łańcuchowych. Mało kto ich słucha, a już na pewno nie decydenci, nie politycy – włodarze tego kraju. Rzeźnicy drzew triumfują jak Polska długa i szeroka. Dlatego nasz kraj zamienia się betonowo-asfaltową pustynię, szkaradną i niezdrową, do tego obrzydliwie zaśmieconą w prawie każdym zakątki. Z roku na rok coraz brzydszą.
Nie ma już słowiańskiego ducha w tej ziemi, dawni bogowie umarli, święte gaje wyrżnięte, Jezus zatriumfował!
Las już nie słyszy, pole nie widzi :(

Źródła zdjęć:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze moderowane - pojawią się po przejrzeniu.