sobota, 1 listopada 2014

Jesteśmy stąd?

"Analizy DNA mitochondrialnego 43 osób żyjących na ziemiach polskich w okresie wpływów rzymskich i we wczesnym średniowieczu wskazują na ciągłość genetyczną w przypadku niektórych linii. "Nasze dane pokazują, że współcześni Zachodni Słowianie, wśród analizowanych Europejczyków, mają profil mtDNA, który jest najbardziej podobny do występującego u dawnych mieszkańców Europy Środkowej. Ta obserwacja wydaje się być w zgodzie z hipotezą autochtoniczną" - piszą autorzy badań."
więcej tutaj, a tutaj oryginalny artykuł.
Możliwość autochtonicznego wyjaśnienia pochodzenia Słowian, w tym Polaków, powoli i z trudem przebija się do świadomości historyków i archeologów. Badania genetyczne zmian i rozprzestrzeniania się europejskich populacji mocno podważyły w ostatnich latach dogmat teorii allochtonicznej, której hołduje nadal większość naukowców. Nie rozumiem, dlaczego akurat Słowianie mieliby przybyć do Europy najpóźniej, oczywiście jako najprymitywniejszy lud, jacyś dzicy barbarzyńcy z Azji itp. Jednak tak się utarło i już.
Może rozważania ze świeżo odkrytego przeze mnie bloga rzucą nieco światła na przyczyny tego stanu rzeczy np. wpis:
Koncepcje przedstawione na tym blogu są dość kontrowersyjne, niektóre ocierają się o fantastykę naukową, ale pobudzają do nieszablonowego myślenia o naszym słowiańskim dziedzictwie, a o to przecież chodzi. Niezgadzanie się z czymś też może być twórcze :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze moderowane - pojawią się po przejrzeniu.