piątek, 16 maja 2014

Najsilniejsze powodzie w Serbii i Bośni w ostatnich 120 lat

Co najmniej pięć osób zginęło, setki ludzi musiały uciekać z zagrożonych domów, woda odcięła od świata całe miejscowości.
W Serbii i w BiH ogłoszono stan klęski żywiołowej. Pozamykano szkoły. Serbia zwróciła się o pomoc do Komisji Europejskiej, a także do Rosji i do Słowenii.
Najtrudniejsza jest sytuacja w rejonie Belgradu i na zachodzie Serbii. Powodzie znacznie utrudniają ruch na autostradzie prowadzącej z Belgradu do Macedonii i Bułgarii. Z powodu podtopień wstrzymano też ruch na kilku ważnych szlakach kolejowych.

Deszcz pada od wtorku i przewiduje się, że będzie padało do końca tygodnia. W niektórych regionach na północy i wschodzie kraju spadło do 150 litrów deszczu na metr kwadratowy.
W sąsiedniej Bośni gwałtowne deszcze sprawiły, że woda w rzekach osiąga poziom krytyczny. W Sarajewie doprowadziło to do zamknięcia mostu w ścisłym centrum miasta i wywołało zakłócenia w dostawach prądu.
Siedemdziesiąt ratowników dziś przyjeżdżają z Rosji i oni będą udzielać pomocy ludziom dotkniętym przez katastrofalne powodzie.

2 komentarze:

  1. zbiórka darów rzeczowych w Ambasadzie RS w czwartek
    w niedzielę w wawie Kocert na rzecz zlanych Bałkanów

    OdpowiedzUsuń

Komentarze moderowane - pojawią się po przejrzeniu.