poniedziałek, 19 września 2016

Kurhany w Hubalach

Fragment stanowiska archeologicznego w Hubalach-część kurhanów.
W takich miejscach otacza mnie mir sentymentalizmu i zadumy. Zawsze czuję tam pewnego rodzaju więź z pozostałościami dawnych pogańskich żalników, których ubywa. Zatrzymuje się ziemski czas. Uruchamia się moja pamięć i jakiś głęboki szacunek dla spoczywających tu szczątków dawnych Słowian.
W gminie Mokre w województwie lubelskim powiatu zamojskiego jest jedno z ważnych stanowisk archeologicznych, które miałem zaszczyt odwiedzić. W starszej literaturze przedmiotu określane jako „mogiły na pastwisku mokrzyńskim w Hubalach”. To pozostałości cmentarzyska kurhanowego ludności słowiańskiej datowane podług różnych źródeł od IV do IX wieku n.e. Obecnie znajdują się tutaj 43 ciałopalne kurhany, który przynależą do faunistycznego rezerwatu przyrody.
Kurhany w Hubalach.
Zdecydowanie mniejsza część kopców kurhanowych w Hubalach sięga nie więcej niż do 1,5 metra wysokości. Pozostałe zlewają się już z otoczeniem okolicznych łąk przypominając niewielkie kopczyki i pagórki. Niektóre sąsiadują ze sobą tworzywszy coś na kształt płaskich muld i zgrupowań mini garbów. Przechadzając się między nimi człowiek ma nieodparte wrażenie, że duch hubalskiego miejsca odchodzi w niemym krzyku rozpaczy.
Kurhany ciałopalne ludności słowiańskiej w rezerwacie przyrody Hubale.
Pobliska szosa, łatwy dostęp do żalników, i ogólna tępota, albo brak elementarnej świadomości wśród ludzi sprawiają, że coś tracimy jako społeczeństwo. Owszem, duży obszar łąk jest koszona i nawet dobrze utrzymana, jednak  tam, gdzie teren rezerwatu jest podmokły i zarośnięty, stepowy charakter tej części Roztocza traci na walorach krajobrazowych. Bliskość aglomeracji Zamościa i wzrastająca presja antropopresyjna na kurhany, z wolna je bezczeszczą. Dobitnym tego przykładem jest komentarz, jaki odnalazłem na jednej ze stron internetowych. Cytuję poniżej:

Komentarz Bogusława Pupca...
''Wraz z zaprzestaniem wypasu bydła wyginęły i susły. Jednak rezerwat został zasiedlony nowymi osobnikami. Czy to sprawi, że następna fotografia będzie z tym sympatycznym zwierzątkiem? Nie wiem. Obserwując zachowanie spacerujących tam ludzi, to czarno to widzę. Spacerujący z psami puszczają je bez smyczy, niektórzy używają kurhanów jako leżaki do opalania, ślady po ogniskach i śmieci. A przecież to REZERWAT! Pozdrawiam .
 04.10. 2016 r.

Fotografia jak i powyższy komentarz pochodzą ze strony: http//www.polskiekrajobrazy.pl. Autor zdjęcia: Pan Bogusław Pupiec.

Po takim komentarzu moja nadzieja na rozumność Polaków brutalnie gaśnie. Do jakiej nierozumnej masy ludzi trzeba należeć, aby w świętym miejscu puszczać samopas psy i opalać się tam, jak na jakiejś plaży?! Czy ludziom puściły wszelkie hamulce? Wyobraźcie sobie larum i oburzenie, gdybym to ja, jako rodzimowierca, poszedł na katolicki cmentarz i tak ni z tego i owego zaczął się opalać na nagrobkach i mogiłach. Chyba by mnie ludzie-prawowici katole ukamienowali i oskarżyli o znieważenie religijne. Tamtejszymi krzyżami z braterskiej miłości poprzebijali na wylot.... Niebywałe, po prostu ohydne!!!

Dzwonki w rezerwacie przyrody Hubale, nieopodal kurhanów.
 Jeśli ktoś z Was ma możliwość odwiedzenia kurhanów w Hubalach, niech uczyni to szybko, udokumentuje fotograficznie miejsce i oceni osobiście, czy nie przesadzam. Ja mam mieszane odczucia. Stanowisko kurhanowe położone jest w przestrzennym roztoczańskim pejzażu, który warto popodziwiać. Wszak Polska jest pięknym krajem, mimo postępującego urbanistycznego zasyfienia. Przy okazji możecie się zaznajomić z powołanym w 1982 roku na jego obszarze faunistycznym rezerwatem przyrody. Utworzono go na areale 35 ha powierzchni.dla zachowania i ochrony populacji sympatycznego gryzonia-susła perełkowatego. U nas zwierzątko już na wyginięciu. Rezerwat jest częścią europejskiego systemu ochrony przyrody NATURA 2000. Lecz jak widać z powyższego komentarza, wcale go to nie chroni przed dewastacją.

Tablica informacyjna o rezerwacie.
Suseł perełkowaty- zdjęcie Bogusław Pupiec.

Flora zielna rezerwatu przyrody Hubale.Prawdziwy rodzimowierca powinien znać ojczystą przyrodę, i stać w jej obronie. Ale w tym względzie jestem radykalnie wkurzony-bo nie dostrzegam, aby cokolwiek robili polscy Poganie dla jej ochrony.
Jedyne, co potrafią, to szydzić z ekologów i... lewaków [...]. To nie tylko mój, lecz i współautorów niniejszego bloga subiektywny osąd. :(

Polecam kurhany w Hubalach i piękno tutejszego rezerwatu przyrody.

Źródła:
1. http://www.polskiekrajobrazy.pl/Galerie/77:Roztocze/211078:Mokre._Rezerwat_przyrody_Hubale.html
2. http://ine.eko.org.pl/index_areas.php?rek=96


6 komentarzy:

 1. Zapomnij, rodzimowiercy polscy prędzej na łono katolicyzmu powrócą niż się splamią ochroną przyrody ramię w ramię z zielonymi lewakami :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wśród rodzimowierców jest też trochę takich o bardziej lewicowych poglądach (trudno powiedzieć, co to znaczy, bo to podział z XIX wieku, ale mam nadzieję, że zostanę zrozumiana). A już na pewno jest trochę takich, którzy przejmują się przyrodą, a nie tym, z kim będą musieli ją chronić.

   Usuń
  2. Sławomiro-uwierz proszę, to garstka... Chociaż po świętowaniu na uroczysku, czy w świętym miejscu sprzątają po sobie. Ale to chyba oczywiste powinno być.

   Usuń
 2. Gdyby jakimś cudem zmartwychwstali starzy królowie z dynastii Piastów lub Jagiellonów i gdyby zobaczyli stan dzisiejszej polskiej przyrody, to by się załamali i szybko powrócili do swoich grobów. Dzisiejsze plantacje zwane z przyzwyczajenia lasami musiałyby dla nich wyglądać wyjątkowe żałośnie na tle niegdysiejszych majestatycznych puszcz, o rzekach czy jeziorach nie wspominając. Dzisiejsza Polska to jeden wielki ściek i wysypisko śmieci, resztki naturalnej polskiej przyrody dogorywają, niszczone przez tepote i chciwość. Wraz z tym jak maleją obszary rodzimej przyrody, przybywa nam krzyży, które zajebały cały kraj wszerz i wzdłuż. Nie ma ich jeszcze w burdelach i toaletach, ale i to pewnie długo nie potrwa. Zdegenerowane, nieludzkie religie monoteistyczne typu judaizm, chrześcijaństwo i wyjątkowo odrażający islam z mordercą i pedofilem jako prorokiem, zniszczyły wiele kultur na całym świecie. Ich ofiarą padła także nasza rodzima kultura słowiańska.

  "Na pohybel sqrwysynom"
  T

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy za komentarz. Nie będę ukrywać, ale mam podobne spostrzeżenia jak Ty. Degrengolada wszelakich monoteistycznych religii to już coś absolutnie niebywałego. Jeszcze tylko durnych religijnych wojen brakuje-rzecz jasna dla dobra człowieka i w imieniu tegoż Boga, którego homo idioticus modły czyni i klęka na kolanach. O ciapatych muślimach zamilczę, bo oni już od dawien dawna praktykuję przemoc w imię Najwyższego. Tam kobiety traktują gorzej niż psa :( Posrańcy.
   A ''nasze''debile nie lepsze, tylko patrzeć jak wyrżną ostatnie naturalne lasy-te mizerne resztki. Dlatego słowianofil, który widzi tę masę bezmózgwia, czuje, że jest ponad tym badziewiem i prawdziwie cierpi... Miałby ochotę powsadzać ich do klatek. Lub co pożyteczniejszego uczynić.

   Jesteśmy społeczeństwem bez dziejów-cytując Stachniuka. Te niby dzieje skradły nam monoteistyczne brednie.

   Pozdrawiam.

   Usuń
  2. Drodzy zerknijcie w geoportalu (cieniowanie) na południowe okolice Górecka jak i na całe Roztocze,są tam całe cmentarzyska kurhanów liczone dziesiątkami jak nie setkami (wszystkie kopce jak i okręgi są doskonale widoczne mają średnicę ok. 18 metrów).Pochylmy się nad zanim zapomniane zostaną zaorane przez leśników.

   Usuń

Komentarze moderowane - pojawią się po przejrzeniu.