sobota, 21 listopada 2015

Łykendowe rozważania na zapiątek

"Wracając do rzeczy: Co oznacza dla naszej podświadomości dźwięk : łyk?
Nabranie do ust płynu i przełknięcie. Jeśli jednak dwa dni są określone słowem łyk-end, to oznacza, że to łykanie jest podstawową czynnością wykonywaną w te dni. Potocznie ludzie nadużywający napojów alkoholowych, mówią że "łykają". Skojarzenie dla słowiańskiej podświadomości jest proste : łykanie na koniec tygodnia. Picie, popijanie. (Rozumiem, że słowo pisze się inaczej, ale używa się je jako dźwięk, stąd piszę je fonetycznie).
Słowo "zapiątek" mieści w sobie 'zapięcie'; nosi w sobie również sens 'minięcie piątku' czyli jest to jakby zamknięcie, zapięcie na ostatni guzik pięciu dni tygodnia i przejście do dwóch dni zamykających cały tydzień.
Zapiątek: poza piątkiem, zamknięcie pięciu dni (pracy).
Bardzo zgrabne słowo, choć nie stare, ale zbudowane według wszelkich prawideł naszego języka."
Różnica między odpoczynkiem a relaksacją, łykendem a zapiątkiem - cały wpisu, który świetnie wyzyskuje elastyczność naszego słowiańskiego języka można przeczytać tu - polecam :)

2 komentarze:

 1. Serio ktoś to czyta przez y zamiast łikend?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Owszem. Tak samo jest powiedzmy w przypadku plastiku/plastyku :) Tutaj znalazłem ciekawy artykuł, który wyjaśnia skąd to "ty-" się wzięło ;) Jest też tam parę innych przykładów z tym "niefortunnym" (jak niektórzy uważają) "ty-" ;)
   Aczkolwiek, do łikendu, to za wiele nie ma głównie z powodu tego, iż jest to typowe zapożyczenie z j. angielskiego.
   http://obcyjezykpolski.pl/?p=543

   Usuń

Komentarze moderowane - pojawią się po przejrzeniu.