poniedziałek, 6 lipca 2015

Ryt perunowy z Drwał-Wyszogrodu

Wielkimi krokami zbliża się Święto Peruna. Oficjalnie przypada ono na dzień 20 lipca, ale przyznajmy to otwarcie to dość mglisty konkret. Sądzę, że cykl natury powinien być najważniejszym uwarunkowaniem do odprawiania tego rodzaju uroczystości. Dlatego warto obserwować przyrodę, zwierzęta i znaki jakie dają w lesie i nad rzekami. Wówczas łatwiej podjąć decyzje. Lepsze to, aniżeli jakieś twarde dogmaty rodem z chrześcijaństwa...
Świt nad Wisłą.
Jednym już z zapomnianych miejsc, które ważne są dla Gromowładnego władcy jest dawne grodzisko nazywane ''Okrągłą Górą w Drwałach ok.3 km na zachód od centrum Wyszogrodu. Zabytkowe stanowisko leży na wyerodowanym cyplu prawego brzegu rzeki Wisły, obecnie bardzo zakrzaczonym i zarośniętym. Działalność rzeki poprzez podmywanie krawędzi skarpy zagraża obsunięciom się grodu, stąd warto udokumentowywać to, co jeszcze tam pozostało. Istnieją poważne przesłanki co do tego, iż domniemany gród na Drwałach jest pozostałością po reliktowym pogańskim ośrodku kultowym. Przemawia za tym bliskość obronnej warowni w pobliskim Wyszogrodzie oraz fakt jego młodszej metryki. Chociaż prof.Gierlach dowodził zupełnie odwrotnej tezie, że to właśnie Wyszogrodzka Góra  w wiekach od VII do IX pełniła tę funkcję dla tutejszych Słowian. Spór pozostawiam jednak specjalistom.
Pamiątką po tychże praktykach naszych przodków jest gliniane naczynie wydobyte podczas prac archeologicznych w połowie lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia., a teraz pieczołowicie przechowywane w tutejszym Muzeum Wisły w Wyszogrodzie. Jego ozdobą jak twierdzą badacze jest ryt przedstawiający perunowe błyskawice [?]. To śmiały wywód, co do którego osobiście mam wątpliwości. Czemu tylko jeden zabytek, a nie więcej? Oczywiście nie można wykluczyć zniszczenia pozostałych zabytków kultu ''religijnego'', czy kruchości materiału z którego był wytwarzany. Martwi mnie natomiast rodzaj dość prymitywnego wyobrażenia artystycznego wspomnianego rytu, jakby namazany dziecięcą ręką. Może w prostocie był tego sens, którego nam teraz brakuje? Od razu spieszę z wyjaśnieniem iż te moje wywody nie mają na celu odkrywania na nowo historii mazowieckich Słowian a jedynie luźne dumania nad tym skąd ja pochodzę i z czego winienem być dumny. Cieszę się, że eksponat udostępniony jest zwiedzającym turystom i tak fajnie uwypuklony w muzealnej gablocie poprzez zainstalowanie dużej lupy powiększającej, dzięki czemu co do szczegółu podziwiać można ów malunek.


Swoją drogą liczę na jakiś odzew lepiej ode mnie obeznanych rodzimowierców w kwestii Perunowego Pana. ;) Wszak nie chodzi tutaj o moje dobre samopoczucie, a o rozwianie jakichkolwiek niejasności dla ewentualnie poszukujących w tym temacie odpowiedzi. Wszak Ryt Perunowy z Drwał-Wyszogrodu jest dość mizernie opisany, a w sieci wirtualnej wręcz zamilczany! To się po prostu nie godzi.


Jeśli ktoś z Was chciałby odwiedzić Muzeum Wisły w Wyszogrodzie to najlepiej dotrzeć do niego trasą nr. 62 z kierunku Warszawa-Płock, lub drogą nr. 50 Sochaczew-Płońsk i na jej rondzie skręcić w prawo. Na miejscu każdy szanujący się wyszogrodzianin naprowadzi was do placówki kultury. W kilku salach muzeum oferuje naprawdę różnorodne tematyki- poczynając od burzliwej historii miasta i regionu, a skończywszy na wartościach kulturowych Wisły, ludzi wody i przyrodzie. Każdy znajdzie coś, co go zainteresuje. Zaś sympatyczna osoba w postaci dyrektora Zdzisława Leszczyńskiego służy pomocą i osobistym oprowadzeniem po muzealnych komnatach. Nie pożałujecie. Więcej informacji na
:https://pl-pl.facebook.com/pages/Centrum-Kultury-Wis%C5%82a-w-Wyszogrodzie/517935428224244

Przepraszam za nie najlepszą jakość fotografii Rytu Perunowego-starałem się jak mogłem.

2 komentarze:

  1. Chmmm, może jednak ktoś zabierze....:( i coś dopowie? Bo jakoś cicho pod naprawdę ciekawym tematem

    OdpowiedzUsuń
  2. Rybakow w "Pogaństwie dawnych Słowian"wspomina o rytach oznaczających płodność i dziwnie się z tymi wyobrażeniami pokrywa ryt Perunowy. Być może to jest ten sam motyw.

    OdpowiedzUsuń

Komentarze moderowane - pojawią się po przejrzeniu.