czwartek, 26 września 2013

PROJEKT: Słowiańskie Światy czyli słowiański kult cz. II


W poprzednim, wakacyjnym odcinku projektu "Słowiańskie Światy" zajęliśmy się tematem słowiańskiego kultu. Zostały zaprezentowane przedstawienia słowiańskich Bogów, demonów i innych postaci mitycznych. Z grubsza zostały wskazane najbardziej podstawowe koncepcje mitologiczne. 
A w kolejnym odcinku naszego cyklu postanowiliśmy przybliżyć miejsca kultu Słowian, ich świątynie, w tym odkrytą niedawno świątynię we Wrocławiu, która funkcjonowała obok katedry aż dwieście lat po chrystianizacji. Jest to z pewnością wspaniały przykład, iż religia Słowian nie upadła natychmiast wraz z oficjalnym przyjęciem chrześcijaństwa, jak widział to skądinąd nieoceniony profesor Aleksander Brückner. Uzupełnieniem tego są również ustępy poświęcone słowiańskim kamieniom kultowym, które bywają nadal użytkowane w celach kultowych przez religię nie miłości, a raczej podboju i wynaradawiania. Na koniec nasz materiał prezentuje słowiańskie talizmany, maski kultowe, wreszcie przedstawia najważniejsze fakty dotyczące kalendarza Słowian, co już zahacza o kwestię słowiańskiego pisma…

7 komentarzy:

 1. Jako słowianie stanowimy na prawdę dużą społeczność, szkoda że nie możemy się dogadać z innymi pokrewnymi nacjami.

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja widzę to tak, że dogadać się potrafimy świetnie, do momentu gdy nie miesza się do tego polityki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja zaś raczej widzę rolę religii - Rodzimowierstwa jako czegoś co łączy, a nie dzieli.

  OdpowiedzUsuń
 4. witajcie słowianie gdzie są jakieś kośćioły słowianśkie wiedza np przy ognisku gdzie organizója noc kupały gdzie sa zgromadzenia i gdzie kópic bizuterię ale poswięcona spotkać weduna wedunke i kupić róg napić się trunku zjesz straw słowianską?

  OdpowiedzUsuń
 5. relax641@wp.pl email info jak ktos cos wie:))

  OdpowiedzUsuń

Komentarze moderowane - pojawią się po przejrzeniu.