niedziela, 18 sierpnia 2013

PROJEKT: Słowiańskie Światy czyli słowiański kult cz. I


Dopiero obchodziliśmy Kupałę, a tu już Perunowe minęło i Plony zbliżają się do nas wielkimi krokami! Pora więc, by poruszyć temat religii słowiańskiej. Jak wyglądała wiara Słowian? Gdybyśmy zadali to pytanie oddzielnie archeologom, historykom, etnografom antropologom czy literaturoznawcom uzyskalibyśmy różne odpowiedzi. Wynikałoby to z bazowania na różnych, typowych dla danej dziedziny źródłach i posługiwania się określonymi sposobami rozumowania. 
Zatem archeolog opierałby się głównie na wykopaliskach, historyk na zapisach średniowiecznych, etnograf na kulturze ludowej, literaturoznawca badałby wątki i ich pokrewieństwo w różnych utworach itd. Kwestią ostatnich trzydziestu lat są badania interdyscyplinarne obejmujące wszystkie powyższe i wiele innych dziedzin. Niestety, choć mamy archeologów, którzy jednocześnie są historykami albo antropologami, to nie mamy archeologów będących jednocześnie etnografami, literaturoznawcami, psychologami religii, historykami i czym tam jeszcze w jednej osobie. Zwyczajnie jest to niewykonalne, każdy więc jest, a często sili się, by być specjalistą w innych dziedzinach, które niekoniecznie są mu dobrze znane. Stąd wielość teorii w słowianoznawstwie, czasem ciekawych, częściej karkołomnych, dziwacznych, często tworzonych tylko po to, by podreperować ego autora jako omnibusa. W efekcie pewne sprawy bywają nadmiernie eksponowane, inne zaś albo pozostają w cieniu, albo są nieporuszane przez naukę, która zbyt często w naszym kraju lubi chodzić przetartymi szlakami. Dlatego też zrodził się u nas pomysł, by prezentując różne punkty widzenia, zwrócić uwagę na to, co zwykle jest pomijane, próbując zachęcić naszych Czytelników do interdyscyplinarnych badań, do zainteresowania tym, co zazwyczaj bywa przemilczane. Dzięki temu obraz będzie pełniejszy, a dotychczasowa wiedza usystematyzowana i łatwiejsza w odbiorze.
W ciągu ostatnich kilku tygodni przedstawiliśmy w cyklu „Zapomniane źródła” kilka zapisów źródłowych o religii Słowian, pojawiło się też kilka omówień duchowości słowiańskiej bazujących na etnografii, zatem dziś kolej na pierwszą część prezentacji o religii Słowian, tym razem w archeologicznym aspekcie. Zapraszamy!


2 komentarze:

  1. Skąd bierzecie podkład muzyczny? I może jakiś namiar na te utwory?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Muzykę dostarcza youtube jako darmowe audio. Szukałem gdzie indziej tych utworów, niestety nigdzie nie znalazłem.

      Usuń

Komentarze moderowane - pojawią się po przejrzeniu.