piątek, 1 lutego 2013

Słowiańska dusza

Od jakiegoś czasu popularne w polskim internecie (ale bez przesady) stały się wideoklipy niejakiego Donatana z firmowanej przez niego płyty pt. Równonoc.Słowiańska dusza.Czy rzeczywiście jest to odzwierciedlenie słowiańskiej duszy? Czy raczej ordynarny skok na kasę albo „trzepanie kapuchy”, jak mawia mój „ulubiony” szansonista rozrywkowy Stachursky? „Trzepanie” z premedytacją zaplanowane na fali, jakiej takiej, popularności słowiańskiego folku, którą obserwuję od jakiegoś czasu? Chociażby na tak świetnych portalach muzycznych jak Folk24.
Trudno powiedzieć, wolałbym jednak, żeby chodziło o to drugie, ponieważ czysto estetycznie trudno mi znieść „słowiańskie” produkcje Donatana i jemu podobnych. Miejmy nadzieję, że chodzi tylko i wyłącznie o kasę.
Względną popularność neofolku, o której wspomniałem, trudno nazwać „odrodzeniem” słowiańskiej, ludowej muzyki w Polsce, ale być może jest to jakaś zdrowa reakcja na przesyt anglojęzyczną, muzyczną tandetą z tzw. Zachodu, która od lat z powodzenie unicestwia rodzime tradycje muzyczne. U wschodnich i południowych Słowian jest nieco lepiej, tam rodzima kultura muzyczna się jeszcze broni, ciekawe jak długo jeszcze.
Ale może się mylę, może tacy właśnie jesteśmy jak na klipach Donatana, tandetni i eklektyczni aż do bólu, to nasza słowiańska specjalność?
A może jednak nie...

5 komentarzy:

 1. Proponuję tutaj napisać o zespołach takich jak Slavland, Biały Viteź, Percival, Jar. To oni tworzą prawdziwą, piękną słowiańską muzykę, a nie komercyjny rap :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Promowanie słowiańskości Polaków - ok. Nie lubię jednak sposobu, w jaki robi to Donatan - słowiańska dusza to jednak coś więcej niż swojskie "ku**a mać", "wożenie się", wódka i sugestywne picie mleka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, mi się to też bardzo nie podoba.

   Usuń
  2. Ale trafia do sporej czesci mlodych ludzi, a to pomoze im zwrocic uwage na nasze korzenie;]

   Usuń

Komentarze moderowane - pojawią się po przejrzeniu.